Migren hastalığı ülkemizde her 6 kişiden 1’inde görülürken, kadınlarda görülme oranı ise erkeklere göre daha fazla. Erkeklerde yüzde 10 oranında görülen migrenin görülme sıklığı, kadınlarda yaklaşık yüzde 15-20’ye çıkıyor.

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ise migren atakları ciddi artış gösteriyor. Açlık, susuzluk ve uykusuzluk ile migrenin tetiklediğini ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ahat Şahin botoks uygulaması ile migrenin önlenebileceğini belirterek “Migren atakları esnasında ağrı kesici ilaç kullanılamadığında yaşam kalitesi de düşüyor fakat 6 – 8 ay süreyle bu atakları önlemek mümkün” diye konuştu.

Dr. Özlem Ahat Şahin, Ramazan’ın ilk iki haftasından sonra uyum sürecinin gelişeceğini belirterek migren ataklarının ve şiddetinin azalacağını söyledi.

RAMAZAN’DA DİKKAT EDİN

Erdem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ahat Şahin, her hastanın migren atağını uyaran nedenleri tespit edip bu tetikleyici faktörlerden Ramazan ayı boyunca uzak durması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Stresin sizi etkilemesine izin vermeyin, gerekirse bir uzmandan destek alın. Parlak ışıktan, yüksek sesli ortamlardan ve keskin kokulardan uzak durun. Uykusuz kalmayın veya çok fazla uyumayın. Çikolata, eski peynir, yağlı yiyecekler, portakal, domates, muz, çiğ soğan, salam, sosis, fındık ve Çin yemeklerinden uzak durun. Günde ortalama 2-3 litre su içmeye özen gösterin.  Düzenli spor yapmayı ihmal etmeyin. Spor esnasında salgılanan serotonin hormonu stresten uzaklaşmamızı sağlıyor. Bu nedenle haftada en az 3 kez yapılması öneriliyor.”

“MİGREN ATAKLARI 4 – 72 SAAT SÜREBİLİR”

Migren ataklarının genellikle 4 ile 72 saat arasında sürdüğünü belirten Erdem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ahat Şahin, “Ağrılar çoğunlukla tek taraflı ve şiddetli tarzda oluyor.  Ellerde uyuşma ve görme bozuklukları gibi şikayetlerin yanı sıra bulantı, ishal ve kusma gibi semptomlar da migrene eşlik edebiliyor” dedi.

Migrenli hastada ışığa, sese ve kokuya karşı aşırı hassaslık gelişebildiğini ifade eden Şahin, “Boyun ve omuzlarda sertleşme, el ve ayaklarda karıncalanma, konsantrasyon güçlüğü, konuşma güçlüğü ve nadir olarak da felç veya şuur kaybı ile karşılaşılabiliyor” dedi.

“BOTOKS MİGRENDE ETKİLİ”

Yüz gençleştirme operasyonları sırasında yüzündeki kaslara yönelik işlem yapılan hastaların migren ataklarında ciddi azalmalar olduğunun belirlendiğini vurgulayan Erdem Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ahat Şahin, “Bir kısım hastanın ilaç kullanmayı bıraktığı tespit ediliyor ve ardından üzerine bilimsel çalışmalar yapılarak, botoksun migren tedavisinde etkili olduğu ortaya konuyor” dedi.

Alın, şakak ve ense bölgelerinde migren ağrılarının tetiklenmesine sebep olan sinir noktalarının bulunduğunu belirten Şahin, “Migrende ağrılar bu noktalardan biri veya birkaçında başlıyor. Tedavide hastalardan alınan bilgiler doğrultusunda, atakların başladığı bölgeler tespit ediliyor ve bu bölgelerde siniri sıkıştıran kasların etkisiz hale getirilmesi için botoks uygulaması yapılıyor. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir sürede tamamlanan botoks uygulamasının 6-8 ayda bir tekrarlanması yeterli oluyor” şeklinde konuştu.

Share:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir