Özel bir hastanenin kemoterapi ünitesinde gerçekleştirilen araştırmayla, kemoterapi hastalarına bakım veren aile üyelerinin yaşam kalitesi incelendi. Bakım verenlerin %55.8’inin kadın olduğu, %82.5’inin evli ve %61.7’sinin çalışmadığı saptandı. Bakım veren kadınların ise yaşam kalitesi ve duygusal yaklaşımlarının daha kötü olduğu, çalışanların ise ekonomik olarak etkilendiği ortaya çıktı.

İstanbul Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğr. Gör. Şule Çalışır Kundakçı ve Prof. Dr. Birsen Yürügen tarafından yürütülen, “Kemoterapi Alan Hastalara Bakım Veren Aile Üyelerinin Yaşam Kalitesi Üzerine Araştırma” konulu çalışmanın sonuçları yayınlandı.

“Çalışanlar ekonomik olarak etkileniyor”

Çalışmanın dikkat çeken bulgularını paylaşan Şule Çalışır Kundakçı, “Aile üyelerinin genel fiziksel sağlığı iyi olsa da psikolojik ve ekonomik etkilenme durumları orta düzeyde. Bakım verenlerin %55.8’i kadın, %82.5’i evli ve %61.7’si çalışmıyor.  Yaş, eğitim, medeni durum, meslek ve çocuk sahibi olmak aile-yaşam kalitesini etkilemiyor. Bakım veren kadınların yaşam kalitesi ve duygusal yaklaşımları diğer gruplara göre daha kötü, çalışanların ise ekonomik olarak etkileniyor” diye konuştu.

Hasta ile ilişkisi olumsuz etkilenenlerin fiziksel sağlıklarının daha çok bozulduğunu belirten Kundakçı, “Hastaların yakınlarının %58’i bakım sürecinde sağlık personellerinden destek almak istiyor, %49.2’si ise bu desteği telefon aracılığıyla almayı tercih ediyor” dedi.

Share:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir