İstanbul’da taksi şoförleri üzerine yapılan araştırma dikkat çeken sonuçları ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, sürücülerin yüzde 65’i trafikte kendini güvende hissetmiyor. Bu nedenle her 4 taksiciden 1’i yanında kesici, delici alet taşıyor. Yine her 4 taksi şoföründen 3’ünün stresli olduğu belirlendi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nden öğretim görevlisi Mehmet Başcıllar tarafından 5 ayda tamamlanan ‘taksi sürücülerinin iyilik halleri’ araştırmasının sonuçları açıklandı. İstanbul’da 20 taksi durağında 146 taksi sürücüyle görüşülerek yapılan çalışmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Çoğu taksi sürücüsü kendini güvende hissetmiyor bu nedenle yanlarında sopa, bıçak gibi aletler taşıyor. Sürücülerin ortak sorunu ise stres, günün yarısını ise yolarda geçiriyor.

Araştırmada taksi sürücülerinin aylık geliri 3 bin 270 lira ortalama çalışma saatleri ise 11 saat 20 dakika olarak belirlendi. Taksi şoförlerinin yaklaşık yüzde 92’si lise ve altı eğitim düzeyinden mezun. Gelirleri, 4 kişilik bir aile için açıklanan açlık sınırının hemen üzerinde yoksulluk sınırının ise altındadır.

SÜRÜCÜLERİN YÜZDE 73’Ü SİGARA KULLANIYOR

Taksi sürücüleri arasında stresin yaygın olduğunu söyleyen Mehmet Başcıllar, “Her 4 taksi sürücüsünden 3’ü çalışırken stres altında hissettiğini belirtti. 4 taksi sürücüsünden 3’ü yani yüzde 73’ü sigara kullanıyor.  Bu oran Türkiye’de erkeklerdeki sigara kullanım oranının 1,5 katıdır” dedi.

YÜZDE 45’İ GÜN İÇİNDE KÜFÜR EDİYOR

Sürücüler arasında psikolojik şiddetin yoğun olarak gözlendiğini aktaran Başcıllar, “Her 3 taksi sürücüsünden 2’si yani yüzde 65’i trafikte kendisini güvende hissetmediğini söyledi. Yanlarında nakit para taşımaları, geç saatte çalışmaları ve yalnız çalışmaları taksicilik mesleğini riskli meslek grupları arasına taşıyor. Her 2 taksi sürücüsünden 1’i yaklaşık yüzde 45’i günlük yaşantılarında ve çalışırken en az bir defa küfürlü veya hakaret içeren sözcükler kullandığını ifade etti. Bu da aslında taksi sürücüleri arasında psikolojik şiddetin yaygın olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

HER 4 TAKSİCİDEN 1’İ YANINDA KESİCİ ALET TAŞIYOR

Taksicilerin çalışma saatlerinin uzunluğuna da dikkat çeken Mehmet Başcıllar, “Her 4 taksi sürücüsünden 1’i yani yaklaşık yüzde 26’sı yanlarında bıçak, sopa gibi kesici, delici araç gereç taşıyor. Aslında bu durum hem taksideki müşterilerin hem de trafikteki diğer sürücülerin can güvenliği için risk oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

TAKSİ SÜRÜCÜLERİ İÇİN AİLE BAKANLIĞINA ÇAĞRI

Alınması gereken önlemleri sıralayan Başcıllar, “Anayasanın 50’inci maddesinde dinlenmenin çalışanlar için hak olduğundan söz edilir. Taksi sürücülerinin bu koşullarda dinlenebilmesine olanak yok. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın devreye girip taksicilerin dinlenmelerine olanak sağlayacak yasal düzenlemelerin harekete geçirilmesi gerekiyor. Yine bakanlık tarafından taksi sürücüleri arasında yaygın olan stresi gidermek için sosyal hizmet uzmanlarının istihdamının artırılması ve sürücülere psikolojik destek sunulması gerekiyor” dedi.

“ARAŞTIRMA EKİPLERİ KURULSUN”

Trafikte güvenliğin ve huzurun sağlanması için İçişleri Bakanlığı ve emniyet güçlerine bağlı ekiplerinin kontrollerini artırması uyarısında bulunan Başcıllar, “Taksi sürücülerinin neden kendilerini güvende hissetmediklerinin altında yatan nedenlerin araştırılması gerekiyor. Araştırma ekiplerinin içinde üniversiteden akademisyenlerin, taksi sürücülerinin ve meslek odalarının temsilcilerinin de yer alması önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

SİVRİ: BİZ DERDİMİZİ KİME ANLATACAĞIZ?

İstanbul Taksi Durakları Dernek Başkanı Resul Sivri ise, “Hep bizi şikâyet ediyorlar ama biz derdimizi kime anlatacağız, bizi kim koruyacak? Her türlü hakarete, gaspa ve saldırıya uğruyoruz. En ufak bir hatamızda hemen 153’e şikâyet ediyorlar ve ceza yiyoruz. Sosyal hayatımız araba, İstanbul’u dolaşıyoruz. Kesici alet taşımak gayet normaldir. İnsan kendini bir şekilde koruyacak. Doğru bulmuyoruz ama kendimizi korumamız için bir şeylere sarılmamız gerekiyor” dedi.

ÇİÇEK: GÜNDE 15 SAAT ÇALIŞIYORUZ

25 yıldır taksi şoförlüğü yapan Murat Çiçek de, “ Güveneceğimiz kimse yok. Herkes bizimle uğraşıyor. Günde 13-15 saat çalışıyoruz. Hem yoruluyoruz hem de stres yaşıyoruz. Durak dışında çalışanların yüzde 80’inde kesici alet var. Örneğin Taksim’de iti, kopuğu, hırlısı hırsızı her türlü insan taksiye biniyor” diye konuştu.

ERER: GECELERİ ÇALIŞMIYORUM

Sabri Erer ise, “Güvende hissetmiyoruz doğru. Çünkü gasp, darp olaylarını çok yaşıyoruz. Şu anda taksiciler insanların gözünde eksiye düşüyor. O yüzden sürücüler kendini korumak için kesici aletler taşıyor. Hiç sosyal hayatımız yok. Bir gün 24 saat çalışıp diğer gün uyuyarak geçiriyorum. Geceleri çalışmıyorum, korkuyorum. Ters bir mevkiye yolcu aldığımız zaman ister istemez çekiniyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZ DE TAKSİYE BİNERKEN KORKUYORUZ”

Taksiye binerken tereddüt ettiğini söyleyen Fırat Özdemir de, “Biz de taksiye binerken kendimizi güvende hissetmiyoruz. Acaba yolu uzatırlar mı? Fiyatı ne kadar çıkaracak? Eşimiz, dostumuz biniyor bu taksilere onlar da kuşkuyla kullanıyor. Haberlerden görüyoruz. Araçlarındaki torpido gözünde taşıdıkları aletleri görüyoruz, korkuyoruz” dedi.

Share:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir