Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından geliştirilen E-İnsan programının gençlerin kamu ve özel kurumlarda iş deneyimi kazanmasını kolaylaştıracağını belirten Öğrenci Dekanı Serhat Butur, sistemin işe alınma oranlarını da artıracağını kaydetti.

Gençlere ulusal staj, kariyer planı, sertifika programları ve online eğitimler sağlayan E-İnsan programı ile kamu ve özel kurumlarda fırsat eşitliğinin sağlanması açısından büyük bir adım atıldığını belirten Beykent Üniversitesi Öğrenci Dekanı Serhat Butur, programla ilgili önemli noktaları paylaştı. Programın duyurulmasından sonra yoğun bir başvuru olduğunu ifade eden Butur “Üç aylık staj süresinde öğrenciler deneyim kazanacak ve işe girme oranları artacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin üç yıldır üzerinde çalıştığı E-İnsan programının, üniversitelerin de içine dahil olduğu ‘Ulusal Staj Programı, Yetenek Kapısı ve Kariyer Kapısı’ gibi birçok platformu bir araya getirerek, kolay erişilebilir bir sistem oluşturulduğunu belirten Butur, programı ve içerisine dahil olan platformları anlattı.

SİSTEM FIRSAT EŞİTLİĞİ SUNUYOR 

Ulusal Staj Programı’nın öğrencilerin staj bulmakta zorlandığı ya da genelde hep duyulan ‘staj yaparken bir aracıya ihtiyaç var’ cümlelerini ortadan kaldırdığı bir sitem oluşturduğunu belirten Butur, “Bu program içerisinde öğrenciler, öğrencilik hayatı boyunca yaptığı tüm çalışmaları bu sisteme yüklüyor. Bu sisteme almış oldukları sertifikalar, eğitimleri içerisinde almış oldukları puanlar yükleniyor. Sistemde öğrencinin kendi üniversitesi tarafından da bu bilgiler onaylıyor. Burada bir puanlama sistemi oluyor. Puanlama sistemi sonunda öğrencinin hangi üniversitede okuduğu, adı- soyadı gibi bilgiler staj için bir kamu ya da özel kurumla eşleşene kadar o kurumlarla paylaşılmıyor. Bu kurumlar öğrencinin bilgilerini ancak staja kabul edip, davet ettiğinde görebiliyor. Böylece aslında fırsat eşitliği ve adil olan nitekim liyakatin olmadığı bir sistem oluşturmuş oldu” dedi.

ÖĞRENCİLER SİSTEM İÇERİNDE EŞİT

Yetenek Kapısı ile öğrencilerin kendi kariyerlerini geliştirebildiğini aktaran Butur, “Bu program içerisinde online derslerin yapıldığı, sertifikaların alındığı birçok üniversitenin hocasının eğitim videoları yüklediği ve öğrencilerin eğitim alabildiği bir sistem. Bu da yine fırsat eşitliği oluşturan bir ortam. Çünkü dışarda özel etimler çok maliyetli.  Sistem maddi imkânı olan ya da olmayan her öğrenci eşit. Öğrenciler buradan sertifikalarını alıp, bu sistemin içerisine yükleyebilecekler” diye konuştu.

“İŞE ALIMLARDA ADİL VE EŞİT BİR ORTAM OLUŞTU”

İşe girmede gençlere kolaylık sağlayan Kariyer Kapısı’nı da anlatan Butur, “Stajların haricinde hem kamu hem de özel sektörde iş imkânlarının oluşturulduğu adil ve eşit sistem içerisinde işe alımların yapıldığı bir ortam oluştu. Bu sistemler ayrı ayrı şifre ve kullanıcı adlarının olduğu sistemlerdi. Bu durum hem üniversitelerin hem de kullanıcıların işini biraz zorlaştırıyordu. Fakat Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin büyük destekleriyle ortaya E-İnsan projesi çıktı. Bu proje ile hem üniversiteler hem de öğrencilerin tek bir platformdan girebildiği böylece kendilerini daha kolay idare edebildiği ya da takip edebildiği bir sistem oluşturulmuş oldu” dedi.

“300 BİN STAJ BAŞVURUSU BEKLENİYOR”

Staj başvurularının artıracağına dikkat çeken Butur, geçen sene 150 bin olan staj başvurusunun bu yıl 300 bin olarak hedeflendiğini söyledi. Programın üniversiteler ve öğrenciler için faydasına da değinen Butur, “Üniversiteler öğrencilerinin nerede ne zaman çalıştıklarını ya da ne kadar çok işe alınıp ne kadar çok staja başvurduklarını görebiliyor.  Öğlencilerimiz için ise hiç kimseye ihtiyaç duymadan kendi başarılarıyla, kendi yapmış oldukları çalışmalarla bir yerlere gelebilmenin hem gururunu hem de hevesini yasabilecekleri bir ortam oldu. Projeyle birlikte üniversitemizin Kişisel Gelişim Kariyer Merkezine oldukça çok başvuru oldu. Bu sistem öğrencilerinin eğitim almak, kendi sertifikalarını doldurmak ve CV’lerini daha yoğun bir şeklide doldurmak istedikleri bir sistem oldu. Üniversitemizde 300 ile başladığımız başvuru sayısı bugün 5 binlerde. Bu bizim için büyük bir başarı” ifadelerinde bulundu.

“SİSTEMİN ÖZEL KURUMLARIN DESTEĞİNE İHTİYACI VAR”

Staj ücretlerinin ise bu sene asgari maaş olarak ödenmesinin güzel bir nokta olduğunu kaydeden Butur, “Öğrenciler öncesinde kısa sürede çok daha az ücret alıyordu. Şimdi ise en az üç aylık sürede asgari maaş alabilecekler.  Gençlerin özel sektörde ‘Deneyimiziniz var mı?’ sorusuna artık ‘Evet deneyimim var’ diyebilecekleri bir sistem oluşturulmuş oldu. Böylece işe alınma oranlarının artacağını düşünüyoruz. Bu sitemin özel kurumların da büyük desteğine ihtiyaç duyan bir sistem olduğunu da görüyoruz. Onların da desteği ile çok daha büyüyecek. Ülkemizin, üniversitemizin ve öğrencilerimizin geleceği adına büyük bir adım olduğunu düşünüyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Share:

administrator

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir